Odsłonięcie pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918 na cmentarzu nr 91 w Gorlicach

W środę 23 maja 2018r. na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego żołnierzy słoweńskich poległych w latach 1914-1918. Wzięli w niej udział prezydenci Polski i Słowenii: Andrzej Duda oraz Borut Pahor. W krótkiej przemowie obydwu głów państw padły słowa m.in. o potrzebie stałego pielęgnowania pokoju oraz o okropnościach pierwszej wojny światowej. Fragment z wypowiedzi prezydenta Słowenii:

 

Tym pomnikiem czcimy pamięć ofiar wielkiej wojny, tak wielkiej, że żadna siła nie mogła jej zatrzymać; wojny, która przekroczyła wszelkie granice, przyniosła wiele okropieństw, burząc wszelkie normy moralne, która kazała wątpić w pojęcie człowieczeństwa; zaprowadziła młodych chłopców tak daleko od domu, jak daleko znajdują się Gorlice od Adriatyku; to były pola śmierci naszych chłopców, miejsca, ku którym kierowała się żałoba ich matek.

Prezydent Polski mówił m.in.:

Ci, którzy tutaj polegli, w tym nasi słoweńscy przyjaciele, przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości I za to oddajemy im hołd. Wielka cześć i chwała bohaterom bitwy gorlickiej […] ta bitwa doprowadziła do przełamania frontu i zdynamizowała wojnę; przyczyniła się do przełamania dotychczasowych dziejów wojny, gdzie hegemonię dzierżyło carstwo rosyjskie. To w efekcie tej bitwy, tamtego wydarzenia, i wydarzeń późniejszych Polska mogła odzyskać niepodległość.

 

Pomnik stanowiący około 2,5 tonową bryłę z granitu został dostarczony prosto ze Słowenii. W górnej części został wyryty na nim zarys gór słoweńskich. Widnieje na nim inskrypcja w języku Polskim i Słoweńskim:

PAMIĘCI SŁOWEŃSKICH
ŻOŁNIERZY 1914-1918 WDZIĘCZNA OJCZYZNA
REPUBLIKA SŁOWENII 2018

About the Author:


Leave a Comment!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.